top of page

Pizzarestaurang


Målgrupp: Årskurs 1-3, avancerad nivå
Tid: 30 minuter
Tema: Bråk och matematiska

 

Förberedelse:

  • Ta fram Eazymec-skivorna som behövs för lektionen (se rubriken "Saker du behöver").

Saker du behöver:

  • Eazymec-skivor, specifika nummer och antal enligt följande:

  • Skiva nr 10 (4 st)

  • Skiva nr 11 (2 st)

Syfte:

Eleverna kommer att:

  • Utveckla sin förmåga att arbeta med bråk och matematiska operationer.

  • Förbättra sin förmåga att använda och beskriva matematiska begrepp inom geometri.

  • Utveckla förmågan att föra och följa matematiska resonemang.

  • Öva på problemlösning och rimlighetsbedömning i matematiska sammanhang.

Introduktion (ca 10 min):

  1. Inled med en diskussion om vad som kännetecknar en restaurang:

    • Vilka arbetar på en restaurang?

    • Vad kan serveras på en restaurang?

    • Hur beställer man på en restaurang?

  2. Beskriv scenariot:

    • Tugge Bäver har öppnat en pizzarestaurang men har bara en anställd (sig själv). Kan barnen hjälpa Tugge med att dela ut beställningar?

Genomförande (ca 15 min):

  1. Placera materialet: Lägg ut alla Eazymec-delar på golvet eller bordet.

  2. Servera beställningar: Eleverna ska nu servera kunderna genom att:

    • Bygga pizzan enligt beställningen.

    • Lägg tillbaka delarna i cirkeln efter att beställningen är klar.

    • Beställningar att hantera:

      • Beställning 1: 1 pizza

      • Beställning 2: ½ pizza

      • Beställning 3: 2/4 pizza

      • Beställning 4: 4/4 pizza

      • Beställning 5: 1 och ¼ pizza

      • Beställning 6: ¾ av en pizza

      • Beställning 7: 7/4 pizza

Avslutning (ca 5 min):

  • Gå igenom eventuella svårigheter som uppstod under lektionen.

  • Plocka ner och lägg alla Eazymec-skivor i lådan.

Läroplanskoppling:

  • Taluppfattning och tals användning: Enkla bråk och deras relation till naturliga tal, rimlighetsbedömning vid uppskattningar och beräkningar.

  • Algebra: Enkla mönster i talföljder och geometriska mönster.

  • Samband och förändring: Proportionella samband, dubbelt och hälften.

  • Problemlösning: Strategier för att lösa matematiska problem i elevnära situationer och formulering av matematiska frågeställningar utifrån vardagliga situationer.

bottom of page